Baarlo? Waar is dat? (column Erik Driessen)
Geplaatst op: 15 februari 2015Jo Langenberg van Deel Vier vertelde me onlangs dat ze wel eens inwoners van Zwartsluis spreekt die niet weten waar ‘haar’ Baarlo ligt. Onvoorstelbaar, maar ik sluit het zeker niet uit. Nederlanders vliegen tegenwoordig de hele wereld over, maar kennen de eigen omgeving vaak slecht. Dat merkte ik bijvoorbeeld toen ik een paar jaar in Amsterdam werkte. Ik moest dan wel eens uitleggen waar ik woonde. Genemuiden of Zwartsluis zegt daar niemand wat. “Dichtbij Zwolle…”, legde ik ooit uit in het hoofdstedelijke uitgaansleven. Mijn gesprekspartner keek me aan of hij water zag branden. “Zwolle?”, zei hij.
Nou moet ik zeggen dat Amsterdammers extreem zijn in onkunde over het eigen land. Ten tijde van de Vuurwerkramp in Enschede werkte ik bij een waterschap in Amsterdam. s’ Avonds belden een collega op. “Alles goed met je?”, vroeg hij en ik had geen idee waarop hij doelde. “Nou, die vuurwerkramp…”, zei hij oprecht gemeend. Ik legde hem uit dat ik vanuit mijn woning eerder in Amsterdam dan Enschede was.
Zelf namen mijn ouders mij zo ongeveer mee naar elke millimeter in de wijde omgeving rond Zwartewaterland. Van Frederiksoord tot Hattem. Ik dacht dat ik elke straat en elk bos wel kende. Dat bleek vorig jaar niet het geval. Vanwege mijn werk moest ik naar de Woldberg bij Steenwijk. Ik wist niet wat ik zag. Alsof je midden in Limburg loopt. Heuvels, mooie vergezichten en een fraai bos. Nog geen twintig kilometer vanaf Zwartsluis.
Daarom acht ik het best denkbaar dat mensen Baarlo niet kennen. Of wellicht nog nooit de moeite hebben genomen om de afslag Zwartewaterkloosters eens te nemen. Of volstrekt onbekend zijn met het fenomeen Hamingen of pakweg Dwarsgracht. Erg is dat misschien niet. En wellicht kunnen ze in de zomervakantie de eigen omgeving eens ontdekken in plaats van dagenlang in de auto naar Zuid-Frankrijk te reizen. Al heb ik weinig recht van spreken. De vakantie naar het Ledromeer is al enige tijd geboekt. Niet dat het daar mooier is dan in Baarlo overigens.