Vlakbij de Joodse begraafplaats komt een Anne Frankboom
Geplaatst op: 11 maart 2026
De aanplant van de boom in Genemuiden.
Er komt een nieuwe Anne Frankboom in Zwartsluis. Inwoners zijn van harte welkom om bij de aanplant van die boom aanwezig te zijn, nodigt de gemeente uit. Wethouder Maarten Slingerland en Leo Stam, voorzitter van Stichting Herdenking Joods Leven Zwartewaterland, staan dan kort stil bij de betekenis van deze bijzondere bomen. Ook Hasselt krijgt een boom.
Op donderdag 26 maart om 13:00 uur wordt de Anne Frankboom geplaatst op het grasveld aan de achterzijde van de Hervormde Kerk, vlakbij de Joodse begraafplaats. Groep 8 van de Arembergschool helpt mee bij het planten van de boom.
Een week eerder wordt de Anne Frankboom geplant in Hasselt. De boom krijgt een plek bij het Bolwerk, in de speeltuin naast de Joodse begraafplaats. “Op beide locaties kunnen de bomen uitgroeien tot markante en beeldbepalende plekken in de kern”, volgens de gemeente.
Originele boom
Anne Frank schreef in haar dagboek over de witte paardenkastanje die zij vanuit het Achterhuis kon zien. Toen de oorspronkelijke boom ernstig ziek bleek, heeft de Anne Frank Stichting kastanjes laten verzamelen en opkweken. Uit deze kastanjes groeiden jonge bomen, die sindsdien over de wereld zijn geplant. De originele boom waaide in 2010 om, maar leeft voort in deze nazaten.
Met de aanplant deze maand van de twee bomen geeft Zwartewaterland invulling aan de wens om in elke kern een Anne Frankboom te planten. En wordt de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog levend gehouden. Vorig jaar werd al een Anne Frankboom geplant bij De Meente in Genemuiden. Deze boom is geschonken door HEUTBOUW , ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan.
Zichtbare plek
De gemeente plant de bomen samen met Stichting Herdenking Joods Leven Zwartewaterland. Volgens wethouder Maarten Slingerland heeft de Anne Frankboom een duidelijke betekenis. “Deze boom laat ons stilstaan bij de verschrikkelijke gebeurtenissen van de Tweede Wereldoorlog. Het herinnert ons eraan dat zoiets nooit meer mag gebeuren.”
Ook voorzitter Leo Stam van de stichting Herdenking Joods Leven Zwartewaterland, benadrukt het belang van de aanplant. De stichting zet zich in om het Joodse leven in Zwartewaterland zichtbaar te houden en te blijven herdenken. “Een Anne Frankboom is een plek om even stil te zijn. En een plek die uitnodigt om het verhaal te blijven vertellen.”


