Crowdfunding: Grote Kolksluis open en onderhouden
Geplaatst op: 12 mei 2026
Van links naar rechts: Robert Jan de Vries, Willem Bonsink, Gijsbert van Dijk en Hans Winter. Marco Snel ontbreekt op de foto. Foto: Lynn Winter
Om de Kolksluis langer open te houden en de al gestarte werkzaamheden aan de bruggen af te ronden, wordt een crowdfunding gestart. Fortresse is daarbij de verbindende schakel tussen ZwartsluisOPEN (die strijdt voor de opening van de sluis) en het ondernemerscollectief, dat tijd, geld en energie steekt in het opknappen van het gebied.
Het doel van de crowdfunding is in eerste instantie gesteld op 20.000 euro. Dat geld wordt besteed aan waar het nodig is, leggen Hans Winter en Willem Bonsink uit. “Is er geld nodig voor verf voor de brug, dan komt het uit die pot”, zegt Winter.
Maar is er geld nodig voor bijvoorbeeld flyers om actie te voeren voor het openhouden van de sluis, dan kan dat ook met geld van de crowdfunding bekostigd worden. Beide initiatieven hadden een crowdfunding in gedachten, Fortresse bundelde dat tot een grote actie.
“We weten niet waar we staan en hoe Rijkswaterstaat gaat reageren”, legt Bonsink uit. “Het kan dat ze maandag de sluisdeuren weer dichtdraaien. Wij zetten ons in om die sluis ook de komende zomer open te houden. Maar dan moet er wel verder actiegevoerd worden. En dat kost geld, je moet bijvoorbeeld ook naar de Tweede Kamer.”
De organisatie trekken samen met de gemeente op, zegt Winter. “Zij vinden het ook heel belangrijk, maar kunnen nu ook niks. Je bokst als het ware tegen een overheidsinstantie op.”
Het is ook de bedoeling om met het geld van de crowdfunding het onderhoud rond de sluis naar een hoger niveau te tillen. “Het centrum moet er beter bij liggen dan het ooit gedaan heeft”, vindt Winter. “En dat is een hogere classificatie dan de gemeente eraan geeft. We hopen dat mensen dan ook geactiveerd worden om zelf de handen uit de mouwen te steken.”
Voor de crowdfunding worden ook nog mensen gezocht die willen helpen met flyeren tijdens de Sleepbootdagen. “Zodat we ook aan bezoekers kunnen laten zien: nu bruist het hier, maar hoe is het straks?”, legt Bonsink uit. “We willen het publiek confronteren met dat hier wel wat gaande is.” Aanmelden daarvoor kan via het contactformulier op fortressezwartsluis.nl.
De crowdfunding is te vinden via zwartSLUISopen.nl. “Met dank Marco Snel voor het optuigen van dit alles”, besluit Winter. “En ook Robert Jan de Vries en Gijsbert van Dijk hebben hier veel tijd in gestoken.”


