19 augustus 2026
Gebruikers online: 0

Kolksluis kan proeftuin worden voor meer samenwerking tussen overheid en gemeenschap

Geplaatst op: 1 juli 2026 Gepubliceerd door: Enrico Kolk

“De sluisdeuren van de Grote Kolksluis blijven dicht. Dat is nodig om aan de wettelijke norm voor waterveiligheid te voldoen. Tegelijk heeft de sluiting grote gevolgen voor de leefbaarheid in Zwartsluis”, schrijft de gemeente in een persbericht. In een gesprek tussen de gemeente, Rijkswaterstaat en lokale partijen zijn afgelopen maandag wel afspraken gemaakt.

Ze gaan samen verkennen hoe Zwartsluis kan dienen als proeftuin voor het vergroten van de samenwerking tussen overheid en gemeenschap. “De Grote Kolksluis is het vertrekpunt van deze verkenning, het behouden en versterken van de leefbaarheid in Zwartsluis is het doel”, licht de gemeente toe in een persbericht.

Het verzoek om Zwartsluis te laten fungeren als proeftuin deden burgemeester Judith Compagner en Regio Zwolle-voorzitter Peter Snijders vorige maand in een brief aan minister Karremans. Tweede Kamerlid Luciënne Boelsma-Hoekstra (CDA) vroeg hier tijdens het debat van de Tweede Kamercommissie voor Infrastructuur en Waterstaat van 23 juni ook aandacht voor. Minister Karremans reageerde positief op deze voorgestelde aanpak vanuit Zwartsluis en gaf aan te willen kijken wat mogelijk is.

“In Zwartsluis is kennis en vakmanschap aanwezig en er is betrokkenheid en bereidheid om hierin samen op te trekken”, aldus burgemeester Compagner. “Een proeftuin geeft de ruimte om heel anders naar vraagstukken te kijken. En vooral om gewoon te beginnen. Dat past bij de doenersmentaliteit van Zwartewaterland.” De gemeente gaat ook andere partijen uitnodigen om aan te sluiten.

Zwartsluis is historisch, economisch en sociaal diep met water verbonden. “De Grote Kolksluis vervult daarin een sleutelrol. Via deze sluis bereikt de recreatievaart het centrum van Zwartsluis en vormt zij de toegang tot het unieke landschap van Wieden en Weerribben. Dat brengt levendigheid, ontmoeting, toerisme en versterkt de lokale en regionale economie. Daarmee dragen Zwartsluis en de Grote Kolksluis bij aan de brede welvaart voor de regio”, volgens de gemeente.

Het doel van de proeftuin is samen breder naar de leefbaarheid in Zwartsluis te kijken, waarbij publieke en private partijen gezamenlijk optrekken. Daarbij wordt ook gekeken of en hoe de zorg voor de Grote Kolksluis in de toekomst op een andere manier kan worden georganiseerd.

Tijdens het overleg van 29 juni hebben de gemeente Zwartewaterland en Rijkswaterstaat ook concrete afspraken gemaakt. Rijkswaterstaat onderzoekt of de deuren aan de oostkant van de Grote Kolksluis geopend kunnen worden, met het oog op de waterveiligheid.

“Dat is alleen mogelijk als deze deuren geen functie hebben voor de waterkering. Het openen van de deuren kan bijdragen aan het aanmeren van bootjes in de sluis en de aantrekkelijkheid van de horeca aan de Kolk”, volgens de gemeente. Daarnaast onderzoekt Rijkswaterstaat hoe zij de schilderwerkzaamheden aan de brug dit jaar nog kan afronden.

Johan Jonker, namens het collectief ZwartSLUISopen: “De sluis raakt het hele dorp: de evenementen, onze ondernemers, onze inwoners, de toeristen en de manier waarop we hier samenleven. Daarom zijn we blij dat we als collectief aan tafel zitten. Door samen op te trekken, zien we kansen voor de toekomst van de sluis en voor Zwartsluis.”