17 april 2026
Gebruikers online: 0
Laden Evenementen

« Alle Evenementen

  • Dit evenement is voorbij.

Lezing: Welke vrouw redde het huis van Oranje-Nassau?

15 april om 19:30 - 21:30

Historicus en verhalenverteller Tony Mouw neemt bezoekers op 15 april mee langs vijf eeuwen Oranjegeschiedenis, bekeken vanuit een verrassend perspectief. Op uitnodiging van de Historische Vereniging vertelt hij geen chronologisch overzicht vol jaartallen, maar een levendig verhaal waarin menselijke keuzes, politieke belangen en persoonlijke verhoudingen samenkomen.

“Het had weinig gescheeld of Nederland had vandaag geen koningshuis gehad. Door de eeuwen heen stond het Huis van Oranje-Nassau meerdere keren op het punt te verdwijnen. Politieke spanningen, financiële misstappen en persoonlijke drama’s brachten de dynastie herhaaldelijk in gevaar. Het zijn verhalen die zelden worden verteld — en die een heel ander licht werpen op onze nationale geschiedenis”, kondigt de Historische Vereniging aan.

Wat daarbij zelden aandacht krijgt, is de rol van vrouwen, volgens de vereniging. “Terwijl de geschiedenis zich graag richt op koningen en stadhouders, waren het juist prinsessen en regentessen die in crisistijd het verschil maakten. Zij handelden wanneer anderen faalden, namen verantwoordelijkheid waar die niet vanzelfsprekend was en wisten met tact, doorzettingsvermogen en strategisch inzicht het tij te keren. Zonder hun optreden had Nederland er wellicht heel anders uitgezien. Deze onderbelichte geschiedenis staat centraal in de lezing Welke vrouw redde het huis van Oranje-Nassau?”

De lezing laat zien hoe macht, liefde en overleving met elkaar verweven waren aan het hof. Intriges, verboden verbintenissen, diplomatieke spelletjes en soms opmerkelijke details werpen een nieuw licht op bekende namen. Met oog voor nuance, humor en spanning ontvouwt zich een verhaal dat laat zien hoe kwetsbaar macht kan zijn — en hoe bepalend individuele vrouwen zijn geweest voor het verloop van de geschiedenis. Eén vrouw speelde een sleutelrol in dit alles.

De lezing is op woensdagavond 15 april en begint om 19:30 (inloop vanaf 19:00 uur) in Sluuspoort. Leden van de Historische Vereniging kunnen gratis naar binnen, van niet-leden wordt een bijdrage van 10 euro gevraagd. DAt is inclusief koffie/thee bij binnenkomst.

Aanmelden is voor zowel leden als niet-leden verplicht en kan tot en met dinsdag 14 april via info@historiezwartsluis.nl. Als mailen niet mogelijk is, kan het ook via 06–50430055.

Gegevens

Datum:
15 april
Tijd:
19:30 - 21:30

Locatie

Sluuspoort
Handelskade 25
Zwartsluis,
+ Google Maps